Crtice iz povijesti

Legende o imenima nekih Kutinskih sela

U 16. stoljeću osmanlije su duboko ušle u hrvatsko područje, pa tako su i u Kutini osnovale svoj pašaluk na čelu sa Kutin-agom. Kutin.aga je imao svoju vojsku koja je bila smještena nedaleko od Kutine. Ona je bila smještena u čadore, šatore po kojima je bilo nazvano selo Šartovac. U blizini su se nalazile livade za ispašu konja- čaire, po kome je selo i dobilo ime Čaire. Kutin-aga je za svog namjesnika imenovao Husain-bega, koji je vladao krajem gdje se i danas nalazi selo Husain. Husain-beg je bio vrlo ljubomoran na svoju lijepu ženu Ilovu, koju je često tukao, a ona da bi izbjegla njegov bijes i batine pobjegla je na drugo svoje imanje kasnije zvano Zbjegovača. No, i tamo ju je sustigao i istukao do krvi, tako da je ona tako izudarana krenula u crkvicu sv. Duha, gdje su turski hodže liječili bolesne i vidali ima rane. Kada su Osmanlije protjerane iz ovih krajeva, prozvaše Hrvati nekadašnje Husain-begovo imanje Husainom, drugo imanje imenom njegove žene Ilova, mjesto gdje je Husain-beg odrezao batinu, batinom, drugo imanje, kamo je Ilova pobjegla Zbjegovačom, a ono mjesto gdje su se hodže liječili i gojili, Gojilom. Tako se sva ova mjesta i danas nazivaju.

Legenda o mjestu gdje je podignuta crkva Majke Božje Snježne

Grof Erdedy je imao sina koji je jednog ljetnog dana krenuo u lov na divlje svinje kada ga je smrtno ranio vepar. Budući da se sin nije vraćao kući, grof je naredio seljacima veliku potragu. Danima su ga uzalud tražili , ali ga nikako nisu pronašli. Roditeljska tuga bila je pregolema i na nju se sažalila Majka Božja. Jednog je jutra osvanuo brežuljak prekriven snijegom, a iznad njega se u oblacima ukazala Gospa. Svi su potrčali prema brežuljku gdje su našli mrtvog grofovog sina. Sahranili su ga, a grof je na njegovu grobu odlučio sagraditi crkvu, danas Crkva Majke Božje Snježne.

Legenda o izgradnji Kutinske crkve

U narodu je sačuvana zanimljiva legenda o određivanju mjesta izgradnje kutinske crkve. Kako to uglavnom biva, tako se i kutinjani nisu mogli dogovoriti gdje će podići crkvu. Jedni su željeli graditi crkvu na Brunkovcu, drugi na današnjem mjestu, a treći na Mišinki. Sakupljali su se i građevinski materijal: kamenje, cigle, drvenu građu i drugo. Ali opet svatko na svom brdu. Tada se dogodilo čudo. Sama Gospa odlučila je prekinuti nesporazum. U rano jutro, sadašnje brdo na kojemu stoji crkva, 5. kolovoza osvanulo je pod snijegom, a iznad njega u modrilu lebdjela je gospa s djetetom Isusom u naručju. Puk je shvatio poruku. Stvoren je ljudski . Građevinski materijal je iz ruke u ruku prenesen na današnje mjesto crkve. Kad je crkva sagrađena, zbog snijega u kolovozu i pojave Majke Božje nazvana je Crkvom Majke Božje Snježne.

Legenda o Majci Božjoj Snježnoj

Štovanje Majke Božje Snježne vezano je uz legendu o postanku rimske bazilike Svete Marije Velike u Rimu. Najstariji prikaz te ikonografske teme je mozaik iz 1308. godine u spomenutoj bazilici. Priča na zaobljenim površinama svoda kutinskog svetišta odčitava se s lijeva na desno, od trijumfalnog luka prema apsidi te od apside natrag prema trijumfalnome luku. Prva scena događa se u domu rimskoga patricija Ivana i njegove žene, koji ostavši bez potomstva bude Bl. Dj. Mariji svoj imetak – kovčeg prepun zlatnika riječima: Blažena Djevice, budi baštinica našega blaga. Bogorodica s djetetom u naručju, u pratnji anđela koji s trakama u rukama obznanjuju volju darovatelja, prihvaća darove i u slijedećem prizoru najavljuje supružnicima neka njoj u čast sagrade crkvu na mjestu koje će biti prekriveno snijegom. Zavjet glasi: sagradite mi hram na mjestu obilježenog snijegom. Čudo se dogodilo u kolovozu na rimskom brdu Eskvilinu. Rimljani hrle k brežuljku dok nad njim lebdi Bogorodica. Patricij i njegova žena odlaze papi Liberiju kako bi mu saopćili što su doživjeli, ali ubrzo doznaju da je i on imao isto viđenje. Zajedno praćeni mnoštvom, odlaze na Eskvilin kako bi se uvjerili da ga je usred kolovoza prekrio snijeg. Rimska se priča iznenada prekida i seli kroz vrijeme i prostor u 1769. g. kada je u Kutini dovršena gradnja crkve posvećene Majci Božjoj Snježnoj.

Izvor: Priče iz Kutine, Slavica Moslavac, Vokalna skupina Rusalke, Kutina, 2023

Skip to content